- Sprzedaż wzrosła o 19% do 4,8 mld euro
- Dwucyfrowy wzrost we wszystkich regionach świata
- Prognozy na rok 2022: umiarkowany wzrost sprzedaży i wynik finansowy nieco poniżej poziomu z roku ubiegłego
„Pomimo pandemii i trudności z dostawami firma CLAAS kontynuowała swoją ścieżkę wzrostu. Udało nam się przy tym osiągnąć dwucyfrowy wzrost sprzedaży i znaczną poprawę rentowności we wszystkich regionach świata” – mówił Thomas Böck, dyrektor generalny CLAAS.
Do ubiegłorocznych motorów napędowych wzrostu w Ameryce Północnej i Europie Wschodniej dołączyły teraz ważne dla CLAAS główne rynki w Europie Zachodniej i Środkowej z Niemcami i Francją. Nawet w Wielkiej Brytanii, pomimo dużej niepewności związanej z „brexitem”, udało się osiągnąć znaczący wzrost.
Wydatki na badania i rozwój na nowym rekordowym poziomie
Wydatki na badania i rozwój osiągnęły nowy rekordowy poziom 262 mln euro (rok ubiegły: 237 mln euro). Ważnym aspektem nadal były tu inwestycje w nową architekturę elektroniczną oraz w cyfryzację procesów w rolnictwie. Na wysokim poziomie pozostawały inwestycje rzeczowe, które wyniosły łącznie 138 mln euro (rok ubiegły: 131 mln euro). W maju po gruntownej modernizacji ponownie otwarta została „fabryka przyszłości” dla ciągników w Le Mans. Oficjalne zakończenie miało miejsce niemal równo z rozpoczęciem drugiej fazy modernizacji produkcji kombajnów zbożowych w Harsewinkel, która została już pomyślnie ukończona. W zaledwie pięć miesięcy całkowicie zmodernizowane zostało ponad 15 000 m² powierzchni produkcyjnej. W obu zakładach stosowane są teraz najnowocześniejsze bezzałogowe systemy transportu, co zwiększa elastyczność i wydajność. Zdolności produkcyjne firma CLAAS znacznie zwiększyła również w Krasnodarze w Rosji, gdzie produkuje się teraz cztery razy więcej kombajnów niż jeszcze pięć lat temu.